1 Kasım 2010 Pazartesi

cennetin rengi


Majid Majidi'ye zevkle ve iştiyakla devam ediyorum.
Yabancı dile "The color of paradise/ cennetin rengi" olarak çevrilen bu filmin orjinal adı  Rang-e khoda,
yani "Hüda'nın Rengi". Pride and Prejudice' ın "aşk ve gurur" olarak çevrilmesi kadar garipsemesem de, orjinal adının filme daha çok uyduğunu düşünüyorum. Çünkü Muhammed görme engelli ve Allah'ı elleriyle görmeye çalışıyor.

Öğretmenim: "Allah Körleri Daha Çok Seviyor." Dedi. Bende;"Eğer Öyle Olsaydı Bizi Kör Yapmazdı."Dedim."Çünkü ßöyleyken Onu Göremeyiz." Oda Bana;"Allah Görünmezdir..." O Heryerdedir Onu Hissedebilirsin! " "Parmaklarınla Onu Görebilirsin..."Dedi.Ben de Hergün Parmaklarımın Dokunduğu Heryerde, Herşeyde Allah'ı Aradım" Ve Ona Herşeyi Anlattım Kalbimdeki Sırları Bile.

Film, insanın kalbine dokunan bir sahneyle başlıyor. Muhammed duyarak, dokunarak, yuvasından düşmüş bir yavru kuşu buluyor ve ağaca tırmanıp onu yuvasına bırakıyor.

Babası haricinde, Muhammed'in göremeyişinden şikayetçi olan kimse yoktu, buna Muhammed de dahil. Kardeşlerinin ve özellikle ninesinin Muhammed'e olan sevgisi çok etkileyiciydi. Babası Muhammed'i görme engelli bir marangozun yanına bıraktığında ninesi evi terk etmeye kalktı ve hasta olup yataklara düştü. Baba " Muhammed'i geri getireyim mi?" dediğinde "Ben onun için değil senin için endişeleniyorum" dedi. Oğluna, gelecekte yaşayacağı vicdan azabını işaret etti.
Baba her ne kadar, oğluna bakmak istemeyen bir karakter olsa da, annesine olan sevgi ve saygısı da beni etkiledi. "Mutlak iyi" olmayan bir karakterin dahi annesine sonsuz saygı duyması, her zaman görebileceğimiz türden bir şey değil.
Muhammed'in nehre düştüğü sahne, en vurucu sahneydi benim için. Evet, dünyanın bir karanlıktan ibaret olması fikri, yeterince korkutucu ama görebilen bir insanın dahi başedemediği bir akıntıda karanlıkta olmak, nereye, nasıl savrulduğunu görememek, tutunacak dalı, önüne çıkması muhtemel kayayı görememek...
En acısı bu.
Ama Allah, Muhammed'in kendisini aramasına devam etmesini istedi. Görebilen insanların göremediklerinde, kendisini görmeye devam etmesini istedi.

Hiç yorum yok: