9 Ekim 2012 Salı

Ghajini


Ghajini...

Sanjay Singhania Hindistanın en büyük iş adamlarından biridir.Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur.Ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar ve Sanjay nişanlısını öldüren Ghajini' nin peşine düşer.

Çok etkilendim çok. Ghajini konusunu "Memento" dan almış aslında, kısa süreli hafıza kaybı, dövmeler ve fotoğraflar... her şey memento ile aynıydı. Aslında Ghajini= Memento + Battal Gazi + Servetini gizleyip kendini sevdiğine fakir tanıtmak durumunda kalmışlık barındıran bilumum Türk filmleri diyebiliriz. Ama ben Memento'dan almadığım zevki Ghajini'den fazlasıyla aldım. 183 dakikanın bir dakikasında bile sıkılmadım. Duygusallık, romantizm, aksiyon, şiddet...Hem ağladım hem güldüm.

Filmde hoşuma gitmeyen şey filmin isminin kötü adama ait olmasıydı.

Sanırım artık ben de bir Aamir Khan hayranıyım.

3 Ekim 2012 Çarşamba

fanaaHint filmlerini çok seven bir güruh var ve bence bu güruh insanları iki gruba ayırıyor; Hint filmlerini sadece malum danslardan ibaret sananlar ve bunun böyle olmadığını bilenler :) Ben de en sonunda sadece danslardan ibaret olmadığına ikna edildim ve izlemeye başladım. Tabii “bu kültürel bir şey” ön kabulüyle birlikte.
Görme engelli, güzel bir kız olan Zooni prensini ararken tur rehberi olan Rehanla karşılaşır ve birbirlerinden etkilenirler. Zooni’nin önceliği aşk iken, Rehan’ınki ihtiyaçlardır nitekim Rehan “her çiçekten bal almayı” kendisine hayat felsefesi seçmiştir. Yine de aşk galip gelir ve birlikte olmayı seçerler. Ancak Zooni tam gözleri açılmışken Rehan’ı kaybeder. “”Görüyorum, görüyorum!” sevinci yerini acıya bırakır. Buraya kadar Zooni, kafanızda Hülya Koçyiğit olarak canlanmış olabilir ancak film resmen 2 Kısımdan oluşuyor ve 2. Kısım tam olarak burada başlıyor diyebiliriz. 1. Kısımda ne kadar duygusallık, sıradanlık varsa 2. Kısımda da o kadar aksiyon, heyecan var.
Spoiler…

Gelgelelim Rehan’ın asıl işine.. serseri tipli Rehan, saçlarını kesip karizma bir hale geldikten sonra asıl işini öğreniyoruz. Meğerse Rehan Pakistan ve Hindistan arasındaki en büyük sorun olan Keşmir bölgesinin kurtuluşu için çalışan bir örgüt üyesiyimiş. Filme göre teröristtir, çünkü Hindistan’a göre Keşmir Hindistan’ındır. Keşmir Müslüman yoğunluklu bir bölge ve Hindinstan tarafından zulüm altında. Bölge için Hindistan’ın karşısında olan biri İslami biri etnik temellere dayanmak üzere iki örgüt var. Rehan’ın hangisine mensup olduğunu bilemiyorum ve bu yüzden onu sınıflandıramıyorum.

Zooni kör bir kızdı, ama gözleri açıldıktan sonra da manevi körlüğün kendisini esir almasına engel olamadı. Çünkü malum aşkın gözü kördür ve insan inanmak istediği şeye inanır.

Rehan’ın saçlarını kesip asker üniforması giyip karizmatik hale gelmesi bile dans edip şarkı söylemesine engel olamadı :)

Kajol denen kadın kajugillerden bir fıstık olmalı :)

Bu şarkıyı çok sevdim."Doğru ile yanlış arasında seçim yapmak kolaydır. Asıl seçim iki doğrudan fazlası ya da iki yanlıştan az olanı seçmektir. Bunlar hayatımızın seçimidir."